Senarai Calon PRU13 Parlimen Sarawak

  • P 192 – Mas Gading – Nogeh Gumbek (BN), Patrick Anek Uren (STAR), Mordi Bimol (DAP), Tekhee (BEBAS)
  • P 193 – Santubong – Wan Junaidi Tuanku Jaafar (BN), Affendi Jeman (BEBAS), Zulrusdi Mohamad Hol (PKR), Mura Kadir (STAR)
  • P 194 – Petra Jaya – Ahmad Nazib Johari (PKR), Fadillah Yusof (BN)
  • P 195 – Bandar Kuching – Chong Chein Jen (DAP), Tan Kai (BN)
  • P 196 – Stampin – Dr Tang Sie Hing (DAP), Yong Khoon Seng (BN), Soo Lina (STAR)
  • P 197 – Kota Samarahan – Abang Ahmad Kerdee (KEADILAN), Rubiah Wang (BN)
  • P 198 – Mambong – Willie Monggin (KEADILAN), Dripin Sakoi (STAR), James Dawos Mamit (BN)
  • P 199 – Serian – Richard Riot (BN), Edward Andrew Luwak (DAP), Johnny Aput (STAR)
  • P 200 – Batang Sadong – Mohd Jolhi (PAS), Nancy Shukri (BN)
  • P 201 – Batang Lupar – Zulkifli Abang Engkeh (KEADILAN), Rohani Abdul Karim (BN)
  • P 202 – Sri Aman – Nicholas Mujah (KEADILAN), Masir Kujat (BN), Wilfred Stephen (SWP), Donald Lawan (BEBAS)
  • P 203 – Lubok Antu – Nicholas Bawing Anggat (KEADILAN), Nyalau Badak (BN), Larry Sng (SWP)
  • P 204 – Betong – Douglas Unggah (BN), Cecilia Siti Una (PKR)
  • P 205 – Saratok – Ali Biju (KEADILAN), Rosli Lek (BEBAS), William Ikom (BN)
  • P 206 – Tanjong Manis – Jurina Mut (PAS), Norah Abd Rahman (BN)
  • P 207 – Igan – Abdulah Wahab Dolah (BN), Ajiji Fauzah (PAS)
  • P 208 – Sarikei – Ding Kuong Hiing (BN), Andrew Wong Lin Biu (DAP)
  • P 209 – Julau – Andy Wong Hong Yu (KEADILAN), Wong Judat (SWP), Joseph Salang Gandum (BN)
  • P 210 – Kanowit – Thomas Laja (KEADILAN), Ellison Ludah Muyan (SWP), Ago Dagang (BN)
  • P 211 – Lanang – Tiong Thai King (BN), Alice Lau Kiong Yieng (DAP)
  • P 212 – Sibu – Oscar Ling Chai (DAP), Lau Lee Ming (BN), Narawi Haron (BEBAS)
  • P 213 – Mukah – Sylvester Ajah Subah (BEBAS),Hai Merawin (DAP), Muhamad Leo Michael Toyad (BN)
  • P 214 – Selangau – Joshua Jabeng (KEADILAN),  Joseph Entulu Belaun (BN), Sng Chee Hua (SWP)
  • P 215 – Kapit – Alexander Nanta Linggi (BN), Ramli Malaka (DAP)
  • P 216 – Hulu Rajang – Abun Sui Anyit (KEADILAN), George Lagong (SWP), Ugak Kumbong (BN)
  • P 217 – Bintulu – Tiong King Sing (BN), John Brian Anthony (DAP)
  • P 218 – Sibuti – Mohamad Zaid Tandang (PAS), Ahmad Lai Bujang (BN)
  • P 219 – Miri – Sebastian Ting (BN), Michael Teo Yu Keng (PKR), Chong Kon Fatt (STAR)
  • P 220 – Baram – Ronald Engan (KEADILAN), Anyi Ngau (BN), Patrick Sibat Sujang (BEBAS)
  • P 221 – Limbang – Baru Bian (KEADILAN), Hasbi Habibollah (BN)
  • P 222 – Lawas – Baru Langup (DAP), Henry Sum Agong (BN), Alirahman Kamseh (STAR)
SENARAI PENUH CALON PARLIMEN BN, PKR, PAS DAN DAP
Senarai Calon PRU13 Parlimen Sabah

  • P 167 – Kudat – Rahimah Majid (KEADILAN), Abdul Rahim Bakri (BN), Robert Mojurib Diyun (SAPP), Jutirim Galibai Galabi (STAR)
  • P 168 – Kota Marudu – Maijol Mahap (KEADILAN), Maximus Ongkili (BN), Majamis Timbong (STAR), Yuntau K Kolod (SAPP)
  • P 169 – Kota Belud – Isnaraissah Munirah Majilis (KEADILAN), Abd. Rahman Dahlan (BN), Jalumin Bayogoh (STAR), Lamsil Amidsor (BEBAS), Kanul Gindol (BEBAS)
  • P 170 – Tuaran – Wilfred Bumburing (APS-KEADILAN), Madius Tangau (BN), Erveana Ansari (BEBAS), Samin (STAR)
  • P 171 – Sepanggar – Jeffry Kumin (DAP), Jumat Idris (BN), Chin Hon Kiong (SAPP), Daniel John Jambun (STAR)
  • P 172 – Kota Kinabalu – Wong Sze Phin (DAP), Chin Tek Ming (BN), Liew Hock Leong (STAR)
  • P 173 – Putatan – Lee Han Kyun (DAP), Marcus Mojigoh (BN), Awang Ahmad Sah (STAR), Dulie Mari (SAPP)
  • P 174 – Penampang – Darell Leiking (KEADILAN), Bernard Dompok (BN), Melania Annol (STAR)
  • P 175 – Papar – Rosnah Abdul Rashid Shirlin (BN), Balon Mujim (STAR), Yahya Lampong (PKR)
  • P 176 – Kimanis – Anifah Aman (BN), Lusin Balangon (STAR), Jamil William (SAPP), Jaafar Ismail (PKR)
  • P 177 – Beaufort – Lajim Ukin (PPPS-KEADILAN), Azizah Mohd. Dun (BN), Guan Dee Koh Hoi (STAR)
  • P 178 – Sipitang – Sapawi Amat Wassali@Ahmad (BN), Kamis Daming (SAPP), Ramle Dua (PKR)
  • P 179 – Ranau – Jonathan Yassin (KEADILAN), Ewon Ebin (BN), Yazid Sahjinan (BEBAS), Julianah Situn (STAR)
  • P 180 – Keningau – Joseph Pairin Kitingan (BN), Geoffrey Kitingan (STAR), Stephen Sandor (PKR)
  • P 181 – Tenom – Raime Unggi (BN), Hasmin Abdullah (STAR),  Jaineh Juata (SAPP), Masdi Tumas (PKR), Mutang Dawat (KITA)
  • P 182 – Pensiangan – Martin Tomy (STAR), Richard Sakian Gunting (PKR), Joseph Kurup (BN), Fatimah Agitor (BEBAS)
  • P 183 – Beluran – Ronald Kiandee (BN), Raimon Lanjat (STAR), James Miki (PKR), Datu Kamaruddin Datu Mustapha (BEBAS)
  • P 184 – Libaran – Juslie Ajirol (BN), Sahar Saka (BEBAS), Mohd Serman Hassnar (PKR), Rosnah Unsari (STAR)
  • P 185 – Batu Sapi – Linda Tsen Thau Lin (BN), Saiful Bahari (STAR), Hamzah Abdullah (PAS)
  • P 186 – Sandakan – Liew Vui Keong (BN), Wong Tien Fatt (DAP)
  • P 187 – Kinabatangan – Bung Moktar Radin (BN), Abdullah Abdul Sani (PKR), Ali Latip Taha (BEBAS), Yambuya Parantis (STAR)
  • P 188 – Silam – Datu Nasrun Datu Mansor (BN), Dumi Pg Masdal (BEBAS), Badrulamin Bahron (PKR), Nawawie Saking (STAR)
  • P 189 – Semporna – Mohd. Shafie Apdal (BN),Mohd Suffian Abdul Habi (PKR), Badaruddin Tun Datu Mustapha (BEBAS)
  • P 190 – Tawau – Mary Yap Kain Ching (BN), Kong Hong Ming (PKR), Chua Soon Bui (SAPP), Ahmad Awang (BEBAS)
  • P 191 – Kalabakan – Abdul Ghapur Salleh (BN), Yahya Zainal (BEBAS), Malvine (STAR), Siamsir (BEBAS), Freddie Japat Simbol (BEBAS), Mohd Manuke (BEBAS), Usman Madeaming (PAS)
SENARAI PENUH CALON PARLIMEN BN, PKR, PAS DAN DAP
Senarai Calon PRU13 Parlimen Perak

  • P 054 – Gerik – Norhayati Kassim (PAS), HASBULLAH OSMAN (BN)
  • P 055 – Lenggong – Razman Zakaria (PAS), SHAMSUL ANUAR NASARAH (BN)
  • P 056 – Larut – Fauzi Shaari (PAS), HAMZAH ZAINUDDIN (BN), M V Raveendran )BEBAS)
  • P 057 – Parit Buntar – Mujahid Yusof Rawa (PAS), MOHD GHADAFFI (BN)
  • P 058 – Bagan Serai – Muhammad Nur Manuty (KEADILAN), DR NOR AZMI GHAZALI (BN), Abdul Latif Masud (BEBAS)
  • P 059 – Bukit Gantang – ISMAIL SAFIAN (BN), Idris Ahmad (PAS)
  • P 060 – Taiping – Nga Kor Ming (DAP), TAN LIAN HOE (BN)
  • P 061 – Padang Rengas – Meor Ahmad Isharra Ishak (KEADILAN), MOHD NAZRI ABDUL AZIZ (BN)
  • P 062 – Sungai Siput – Michael Jeyakumar (PSM), S.K Devamany (BN), S Nagalingam (BEBAS)
  • P 063 – Tambun – Siti Aishah Shaik Ismail (KEADILAN), AHMAD HUSNI HANADZLAH (BN)
  • P 064 – Ipoh Timur -Su Keong Siong (DAP), Kat Wong Mei Yin (BN)
  • P 065 – Ipoh Barat – M Kulasegar (DAP), Cheng Wei Yee (BN), S S Khalwant Singh (BEBAS)
  • P 066 – Batu Gajah – V Sivakumar (DAP), Loo Thin Tuck (BN)
  • P 067 – Kuala Kangsar – Khalil Idham Lim (PAS), WAN MOHD KHAI-RIL (BN), Kamilia Ibrahim (BEBAS)
  • P 068 – Beruas – Ngeh Koo Ham (DAP), CHANG KO YOUN (BN)
  • P 069 – Parit – Mohamad Ismi Muhamad Taib (PAS), MOHD ZAIM ABU HASSAN (BN)
  • P 070 – Kampar – Lee Chee Leong (BN), Ko Chung Seng (DAP)
  • P 071 – Gopeng – Lee Boon Chye (KEADILAN), Tan Chin Meng (BN)
  • P 072 – Tapah – M. Saravanan (BN), K Vasantha umar (PKR), Shaharuzzaman Bistamam (BERJASA), Ridzuan (BEBAS)
  • P 073 – Pasir Salak – Mustafa Kamil Ayyub (KEADILAN), TAJUDDIN ABDUL RAHMAN (BN)
  • P 074 – Lumut – Imran Abdul Hamid (PAS), Kong Cho Ha (BN)
  • P 075 – Bagan Datoh – ZAHID HAMIDI (BN), Madhi Hasan (PKR)
  • P 076 – Teluk Intan – M Manogaran (DAP), MAH SEW KEONG (BN), K Moralingam()BEBAS)
  • P 077 – Tanjong Malim – Tan Yee Kew (PKR), Ong Ka Chua (BN)
SENARAI PENUH CALON PARLIMEN BN, PKR, PAS DAN DAP
Senarai Calon PRU13 Parlimen Johor

  • P 140 – Segamat – Chua Jui Meng (KEADILAN), S Subramaniam (BN)
  • P 141 – Sekijang – Anuar Abd. Manap (BN), Julailey Jemadi (PKR)
  • P 142 – Labis – Chua Tee Yong (BN), S Ramakrishnan (DAP)
  • P 143 – Pagoh – Muhyiddin Yassin (BN), Mohd Rozali Jamil (PAS)
  • P 144 – Ledang – Hamim Samuri (BN), Hassan Karim (PAS)
  • P 145 – Bakri – Er Teck Hwa (DAP), Chris Lee Ching Yong (BN)
  • P 146 – Muar – Nor Hizwan Ahmad (KEADILAN), Razali Ibrahim (BN)
  • P 147 – Parit Sulong – Khairuddin Abd Rahim (PAS), Noraini Ahmad (BN)
  • P 148 – Ayer Hitam – Wee Ka Siong (BN), Hu Pang Chaw (PAS)
  • P 149 – Sri Gading – Aziz Kaprawi (BN), Mohd Khuzzan Abu Bakar (PKR)
  • P 150 – Batu Pahat – Idris Jusi (KEADILAN), Mohd. Puad Zarkashi (BN)
  • P 151 – Simpang Renggam – Liang Teck Meng (BN), Suhaizan Kaiat (PAS)
  • P 152 – Kluang – Liew Chin Tong (DAP), Hou Kok Siong (BN)
  • P 153 – Sembrong – Onn Abu Bakar (KEADILAN), Hishammuddin Hussein (BN)
  • P 154 – Mersing –  Abd. Latiff Ahmad (BN), Roslan Nikmat (PAS)
  • P 155 – Tenggara – Halimah Mohamed Sadique (BN), Muhamad Said Jonit (PAS)
  • P 156 – Kota Tinggi – Noor Ehsanuddin Mohd. Harun Narrashid (BN), Onn Jaafar (PAS)
  • P 157 – Pengerang – Azalina Othman (BN), Dayangku Intan Tengku Abdul Hamid (PKR), Mohd Azaman Johari (BEBAS)
  • P 158 – Tebrau – Steven Choong Siow (KEADILAN), Khoo Soon Seang (BN)
  • P 159 – Pasir Gudang – Ahmad Faidi Saidi (KEADILAN), Normala Abd. Samad (BN)
  • P 160 – Johor Bharu – Md Hashim Hussein (KEADILAN), Shahrir Samad (BN)
  • P 161 – Pulai – Salahuddin Ayub (PAS), Nur Jazlan Mohamed (BN)
  • P 162 – Gelang Patah – Lim Kit Siang (DAP), Abdul Ghani Othman (BN)
  • P 163 – Kulai – Teo Nie Ching (DAP), Tay Chin Hein (BN), Surendiran (BEBAS)
  • P 164 – Pontian – Ghazali Hosman (KEADILAN), Ahmad Maslan (BN)
  • P 165 – Tanjong Piai – Wee Jeck Seng (BN), Mahdzir Ibrahim (PAS)

SENARAI PENUH CALON PARLIMEN BN, PKR, PAS DAN DAP
Senarai Calon Parlimen PRU13 Selangor

  • P 092 – Sabak Bernam – Dr Abdul Aziz Bari (KEADILAN), Mohd. Fasiah Mohd Fakeh (BN)
  • P 093 – Sungai Besar – Noriah Kasnon (BN), Mohd Salleh M HUsin (PAS)
  • P 094 – Hulu Selangor – Khalid Jaafar (KEADILAN), P. Kamalanathan (BN), Radzali Moktar (BEBAS), Santhara Kumar (BEBAS)
  • P 095 – Tanjong Karang – Noh Omar (BN), Herman Tino(BEBAS), Mohd Rashid Deraman (PAS)
  • P 096 – Kuala Selangor – Dzulkefly Ahmad (PAS), Irmohizam Ibrahim (BN)
  • P 097 – Selayang – William Leong Jee Ken (KEADILAN), Donald Lim Siang Chai (BN), Mohd Hazizi (BERJASA)
  • P 098 – Gombak – Azmin Ali (KEADILAN), Raman Ismail (BN), Said Nazar (BEBAS)
  • P 099 – Ampang – Zuraida Kamaruddin (KEADILAN), Rozaidah Talib (BN)
  • P 100 – Pandan – Rafizi Ramli (KEADILAN), Garry Lim Chin Yee (BN), Tan Yew Leng (BEBAS)
  • P 101 – Hulu Langat – Adzhaliza Mohd. Nor (BN), Che Rosli Che Mat (PAS)
  • P 102 – Serdang – Ong Kian Ming (DAP), Yap Pian Hon (BN)
  • P 103 – Puchong – Gobind Singh Deo (DAP), A. Kohilan Pillay (BN)
  • P 104 – Kelana Jaya – Wong Chen (KEADILAN), Loh Seng Kok (BN), Toh Sin Wah (BEBAS)
  • P 105 – Petaling Jaya Selatan – Hee Loy Sian (KEADILAN), Seah Kok Fah (BN), Ibrahim Khatib (BEBAS)
  • P 106 – Petaling Jaya Utara – Tony Pua Kiam Wee (DAP), Chew Hoong Ling (BN)
  • P 107 – Subang – Sivarasa Rasiah (KEADILAN), A. Prakash Rao (BN), Edros Abdullah (BEBAS), Mohd Ismail (BERJASA), Nazaruddin (BEBAS)
  • P 108 – Shah Alam – Khalid Samad (PAS), Zulkifli Noordin (BN)
  • P 109 – Kapar – G Manivannan (KEADILAN), A. Sakthivel (BN), Norhamzah (BEBAS), Palaya (BEBAS), Mohd Pathan (BERJASA), Mohd Nazri (BEBAS)
  • P 110 – Klang – Charles Anthony Santiago (DAP), Teh Kim Poo (BN)
  • P 111 – Kota Raja – Siti Mariah Mahmud (PAS), . Murugesan (BN), Uthayakumar (BEBAS), Azman Idrus (BEBAS)
  • P 112 – Kuala Langat – Abdullah Sani (KEADILAN), Sharuddin Omar (BN), Kottappan (BEBAS)
  • P 113 – Sepang – Mohd. Zin Mohamed (BN), Mohd Zin Mohamed (PAS), Suhaimi (BEBAS), Hanapiah (BEBAS)
SENARAI PENUH CALON PARLIMEN BN, PKR, PAS DAN DAP
Senarai Calon Parlimen Terengganu

  • P 033 – Besut – Idris Jusoh (BN), Riduan Mohamad Nor (PAS)
  • P 034 – Setiu – Che Mohamad Zulkifly Jusoh (BN), Omar Sidek (PAS)
  • P 035 – Kuala Nerus – Mohd Khairuddin Aman Ghazali (PAS), Mohd Nasir Ibrahim Fikri (BN)
  • P 036 – Kuala Terengganu – Raja Kamarul Bahrin Shah Raja Ahmad (PAS), Mohd Zuber Embong (BN), MaimunYusof (BEBAS)
  • P 037 – Marang – Abdul Hadi Awang (PAS), Yahya Khatib Mohamad (BN)
  • P 038 – Hulu Terengganu – Jailani Johari (BN), Kamaruzaman Abdullah (PAS)
  • P 039 – Dungun – Wan Hassan Mohd Ramli (PAS), Rosli Mat Hassan (BN), Mazlan Harun (BEBAS)
  • P 040 – Kemaman – Kamarudin Chik (KEADILAN), Ahmad Shabery Cheek (BN)
SENARAI PENUH CALON PARLIMEN BN, PKR, PAS DAN DAP

Senarai Calon Parlimen Kelantan

  • P 019 – Tumpat – Kamaruddin Jaffar (PAS), Mansor Salleh (BN)
  • P 020 – Pengkalan Chepa – Dali Husin (BN), Izani Husin (PAS)
  • P 021 – Kota Bharu – Takiyuddin Hassan (PAS), Mohamad Fatmi Che Salleh (BN), Zakiman Abu Bakar (BEBAS)
  • P 022 – Pasir Mas – Nik Mohamad Abduh (PAS), Ibrahim Ali (BEBAS)
  • P 023 – Rantau Panjang – Siti Zaleha Mohd Yusof (PAS), Ghazali Ismail (BN)
  • P 024 – Kubang Kerian – Ahmad Baihaqi Atiqullah (PAS), Anuar Safian (BN)
  • P 025 – Bachok – Ahmad Marzuki Shaary (PAS), Awang Adek Hussin (BN)
  • P 026 – Ketereh – Ab Aziz Abdul Kadir (KEADILAN), Annuar Musa (BN)
  • P 027 – Tanah Merah – Nik Mohamad Nik Hassan (PKR ), Ikmal Hisham Abdul Aziz (BN), Ahmad Fizal (BEBAS)
  • P 028 – Pasir Puteh – Tuan Mustaffa Tuan Mat (BN), Nik Maziah Nik Mohamad (PAS)
  • P 029 – Machang – Wan Zawawi Wan Ismail (KEADILAN), Ahmad Jazlan Yaakub (BN)
  • P 030 – Jeli – Mohd Apandi Mohamad (PAS), Mustapa Mohamed (BN)
  • P 031 – Kuala Krai – Mohd Hatta Ramli (PAS), Tuan Aziz Tuan Hamat (BN)
  • P 032 – Gua Musang – Tengku Razaleigh (BN), Wan Abd Rahim Wan Abdullah (PAS)
SENARAI PENUH CALON PARLIMEN BN, PKR, PAS DAN DAP
Senarai Calon Parlimen Kedah

  • P 004 – Langkawi – Nawawi Ahmad (BN), Ahmad Abdullah (PKR), Marina Hussein (BEBAS)
  • P 005 – Jerlun – Othman Aziz (BN), Ismail Salleh (PAS)
  • P 006 – Kubang Pasu – Johari Baharom (BN), Mohd Jamal Nasir (PAS)
  • P 007 – Padang Terap – Mohd Nasir Zakaria (PAS), Mahdzir Khalid (BN), Mohamad Bazli Abdullah (BEBAS)
  • P 008 – Pokok Sena – Mahfuz Omar (PAS), Shahlan Ismail (BN)
  • P 009 – Alor Setar – Gooi Hsiau Leung (KEADILAN), Chor Chee Heung (BN), Abdul Fisol Mohd Isa (BERJASA), Jawahir Raja Abdul Wahid (BERSAMA)
  • P 010 – Kuala Kedah – Azman Ismail (KEADILAN), Zaki Zamani Abdul Rashid (BN)
  • P 011 – Pendang – Mohamad Sabu (PAS), Othman Abdul (BN)
  • P 012 – Jerai – Mohd Firdaus Jaafar (PAS), Jamil Khir (BN)
  • P 013 – Sik – Mansor Abdul Rahman (BN), Che Uda Che Nik (PAS)
  • P 014 – Merbok – Nor Azrina Surip (KEADILAN), Ismail Daud (BN), Ong Wei Sin (BEBAS), Suhaimi Hashim (KITA)
  • P 015 – Sungai Petani – Johari Abdul (KEADILAN), Shamsul Anuar Ismail (BN)
  • P 016 – Baling – Mohd Najmi Ahmad (PAS), Abdul Azeez Abdul Rahim (BN)
  • P 017 – Padang Serai – N Surendran (KEADILAN), Heng Seai Kie (BN), Gobalakrishnan (BEBAS, Otman Mawi (BEBAS), Hamidi Abdul Hasan (BERJASA)
  • P 018 – Kulim-Bandar Baharu – Saifuddin Nasution Ismail (KEADILAN), Abdul Aziz Sheikh Fadzir (BN)
SENARAI PENUH CALON PARLIMEN BN, PKR, PAS DAN DAP
Senarai Calon Parlimen Perlis

  • P 001 – Padang Besar -Azamhari Mahmood (PAS), Zahidi Zainol Abidin (BN)
  • P 002 – Kangar – Baharuddin Ahmad (PAS), Shaharuddin Ismail (BN)
  • P 003 – Arau – Tuan Guru Haron Din (PAS), Shahidan Kassim (BN), Zainudin Yom (BEBAS)
SENARAI PENUH CALON PARLIMEN BN, PKR, PAS DAN DAP
Senarai calon DAP Pulau Pinang, yang akan dikeluarkan secara rasmi kemudian,  menunjukkan bahawa kebanyakan penjawat dikekalkan, dengan tujuh muka baru dan tiga penyandang digugurkan.

Tiga daripada tujuh calon Parlimen adalah muka baru, seorang dipindahkan ke kerusi DUN, manakala empat daripada 19 kerusi DUN ditandingi calon baru.

Barisan calon itu mempunyai 10 pemimpin Pemuda DAP dan lima calon wanita.


Nampaknya kali ini parti itu mengamalkan dasar Pengerusi DAP Karpal 
Singh iaitu ‘satu calon satu kerusi’ kerana penyandang dua kerusi – Parlimen dan DUN – sebelum ini, telah dicalonkan bertanding hanya satu kerusi sahaja.

Mereka adalah Timbalan Setiausaha Agung, P Ramasamy (Batu Kawan) dan Pengerusi DAP negeri, Chow Kon Yeow (Tanjong).

Kedua-duanya melepaskan kerusi Parlimen mereka untuk masing-masing bertanding kerusi Perai dan Padang Kota.

Pengecualian hanya untuk Setiausaha Agung, Lim Guan Eng kerana kedudukannya sebagai ketua menteri sementara, dan akan mempertahankan kerusi Parlimen Bagan dan DUN Air Putih.

Orang lain yang mengekalkan kerusi parlimen mereka ialah Karpal (Gelugor) dan Jeff Ooi (Jelutong).

‘Calon payung terjun’

Salah seorang muka baru di peringkat parlimen adalah setiausaha politik Lim, Zairil Khir Johari (di bawah) di Bukit Bendera menggantikan penyandangnya Liew Chin Tong, yang bertanding di Kluang, Johor.

Yang lainnya termasuk ahli Majlis Perbandaran Pulau Pinang, Steven
Sim di Bukit Mertajam, menggantikan penyandang Chong Eng, yang akan bertanding kerusi DUN Padang Lalang.

Kasturi Rani, anak perempuan pemimpin veteran DAP, P Pattoo, dikatakan akan bertanding kerusi Batu Kawan di tanah besar.

Pencalonannya dijangka menimbulkan rasa tidak puashati di kalangan sesetengah penyokong India di Nibong Tebal.

Spekulasi bertiup kencang bahawa adalah peguam K Mangleswari akan menggantikan Ramasamy di Batu Kawan, tetapi perkara itu masih tidak jelas kerana ada pihak-pihak tertentu masih melobi untuk Kasturi Rani.

Sementara itu, penyandang kerusi Komtar, Ng Wei Aik telah dipindahkan ke Parlimen Tanjung, menggantikan Chow.
Penyandang digugurkan

Tiga penyandang yang digugurkan ialah Tan Beng Huat (Padang Lalang), Koay Teng Hai (Pulau Tikus), Koid Teng Guan (Sungai Pinang) dan Michael Tan (Padang Lalang).

Ini mengecewakan penyokong mereka dan telah mencetuskan protes kecil di kawasan mereka.

Mereka digantikan oleh pendatang baru ahli majlis MPPP Lim Siew Khim (Sungai Pinang) dan Chee Soon Lip (Jawi), pegawai khas Lim, Jeffrey Chew (Pulau Tikus) dan Teh Lai Heng (Komtar).

Di Bagan Dalam, difahamkan bahawa parti itu sedang mempertimbangkan V Krishnamoorthy Naidu, tetapi bagaimanapun penyandang A Thanasekharan telah membayar deposit kepada pejabat Suruhanjaya Pilihan Raya pada hari Khamis, untuk menjamin tempatnya sebagai calon.

10 penyandang yang mengekalkan kerusi DUN masing-masing ialah:

Phee Boon Poh (Sungai Puyu), Lim Hock Seng (Bagan Jermal), Jagdeep Singh Deo (Datok Keramat), Law Heng Kiang (Batu Lancang), RSN Rayer (Seri Delima), Wong Hon Wai (Air Itam), Yeoh Soon Hin (Paya Terubong), Teh Yee Cheu (Tanjong Bungah), Lau Keng Ee (Pengkalan Kota) dan Lydia Ong Kok Fooi (Berapit).

SENARAI PENUH CALON PARLIMEN BN, PKR, PAS DAN DAP

Sumber – Malaysiakini